Co to jest karnawał

Udostępnij Skomentuj (6)

Karnawał to szaleństwo imprez i zabaw, które ogarnia cały świat! Jego fenomen polega na tym, że w znanej nam formie organizuje się go od kilku setek lat i nic nie wskazuje na to, by tradycje karnawałowe miały odejść w zapomnienie.

Odpowiedź na pytanie, co to jest karnawał, na pewno zna każdy z nas! Karnawał to oczywiście czas zimowych zabaw i balów maskowych, rozpoczynający się w Trzech Króli i trwający do wtorku poprzedzającego Środę Popielcową. Właśnie ostatnie dni przed Wielkim Postem są okresem najintensywniejszych i najhuczniejszych imprez.

Sprawdź jak wygląda karnawał na świecie, zobacz: Karnawał w Nicei

Polskie słowo karnawał to zapożyczenie z włoskiego carnevale, oznaczające pożegnanie mięsa. Stąd w tym wesołym czasie na stołach dominują potrawy mięsne oraz słodkie przekąski. Chcemy zjeść ich jak najwięcej, by nie brakowało ich nam podczas trwania Wielkiego Postu.

W porównaniu z zabawami organizowanymi w szlacheckiej Polsce, obecny polski karnawał wypada dość blado. Dawniej przez cały czas trwania zapust, sarmaccy bracia odwiedzali się nawzajem i biesiadowali do białego rana. Najpopularniejszą zabawą w karnawale były kuligi, czyli przejażdżki saniami zaprzęgniętymi w konie. Zajeżdżano wtedy do wszystkich okolicznych dworów, w każdym jedząc i pijąc. Kulig mógł trwać nawet kilka dni z przerwami na krótki sen i zregenerowanie sił.

Także obecnie organizowane są karnawałowe kuligi. Aby wziąć udział w takim wydarzeniu, wystarczy wybrać odpowiednią ofertę. Sprawdź więc karnawałowe propozycje z różnych regionów Polski, wejdź:

Karnawał na Mazurach
Karnawał na Kaszubach
Karnawał nad morzem
Karnawał w Bieszczadach
Karnawał w Tatrach


Karnawał był zabawą nie tylko dla najwyższego stanu. Także mieszczanie i chłopi organizowali zapustowe spotkania. W miastach przyjęły się zabawy pod gołym niebem i barwne maskarady, czyli pochody, podczas których zakładano maski. Z czasem, na włoski wzór, zaczęto organizować reduty, czyli bale, gdzie wystarczyło zapłacić za wstęp, by móc bawić się do białego rana.

Na wsiach podczas zapust spotykano się w karczmach, gdzie jedzono i tańczono. Inną tradycją karnawałową były pochody przebierańców - turonia i zwierząt, którzy odwiedzali domy gospodarzy, zbierając podarunki.

Obecnie bale i imprezy karnawałowe nie są już tak huczne jak dawniej. Polacy najczęściej ograniczają się do zabaw ostatkowych - w ostatni tydzień karnawału. Ostatki rozpoczynają się tłustym czwartkiem, kiedy to obowiązkowo należy zjeść kilka pączków i faworków.

Zobacz także

Dodaj komentarz

Dodane komentarze (6)

  • Ww2

    Żaden prezydent nie lubi dzieci tak jak Adolf Hitler

  • Palacz

    elo elo 420 kurwa

  • cvghjk

    retyui

  • JAŚ

    elo

  • śmieciara

    elo

  • anonimus

    elo

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!