Okres karnawału to czas zabaw i szalonych imprez poprzedzający okres Wielkiego Postu. Karnawałowe zabawy organizowane są na całym świecie, jednak do najsłynniejszych należy ten w Nicei.

Karnawał 2015 w Nicei to propozycja dla wszystkich, którzy zimą szukają wrażeń i ciepłego klimatu. Luty i marzec na Lazurowym Wybrzeżu są wyjątkowo ładne, a podczas karnawału całe miasto przystrojone jest kwiatami. Osoby, które chcą się o tym przekonać na własne oczy, powinny zarezerwować czas pomiędzy 14 lutego a 4 marca 2015 roku.

Zbliżająca się fiesta będzie już 130. edycją nicejskiego karnawału i tradycyjnie rozpocznie ją przybycie Króla Karnawału w towarzystwie świty bajkowych postaci. Władca obejmie rządy nad miastem. Przez cały czas trwania imprezy odbywać się będą barwne pochody, z których najważniejszy ma miejsce na Promenade des Anglais. Biorą w nich udział ozdobione przeróżnymi kwiatami platformy, przemierzające ulice w towarzystwie tancerzy i muzyków. Wieczorem karnawałowy tłum gromadzi się w centrum Nicei  na placu Andre Massena.

Poznaj polskie zwyczaje karnawałowe, wejdź: Karnawał w Polsce

Tradycją karnawału w Nicei jest „wojna kwiatowa”, czyli wzajemne obrzucanie się pachnącymi kwiatami, a także nietypowe koncerty. Muzycy najczęściej akompaniują sobie na garnkach, patelniach i innych dziwnych instrumentach, śpiewając przy tym wpadające w ucho przyśpiewki.

O karnawale w Nicei po raz pierwszy wspomniano już pod koniec XIII wieku, kiedy to brał w nim udział hrabia Charles d'Anjou. Przez kilkaset lat w Nicei organizowano bale maskowe i uliczne tańce, a obecnego kształtu nabrały dopiero w XIX wieku. Wszystko dzięki Andriotowi Saëtone, który jako pierwszy założył komitet festiwalowy i zajął się organizowaniem karnawału.

Poznaj jeden ze słynniejszych europejskich karnawałów, zobacz: Karnawał w Wenecji

Atrakcje karnawału w Nicei są większości płatne. Wejście kosztuje 10 Euro, bezpłatnie można obejrzeć jedynie otwarcie i zakończenie festiwalu.