Karnawał w Polsce

Udostępnij Skomentuj

Karnawał to czas hucznych i wesołych przyjęć. Najsłynniejsze karnawałowe zabawy odbywają się oczywiście we Włoszech i Brazylii. A jak wygląda karnawał w Polsce?

Tradycje karnawałowe kojarzą nam się głównie z gorącymi rytmami brazylijskiej samby czy też tajemniczymi weneckimi maskami. Jednak karnawał w Polsce także jest pełen szalonych i kolorowych zabaw.

Nadal szukasz pomysłów na karnawał? Wjedź i zobacz: Karnawał

Dawniej polski karnawał nazywany był zapustami. Czas od Trzech Króli do Środy Popielcowej obfitował w przyjęcia i atrakcje. Stoły uginały się pod tłustymi specjałami, a w domach i restauracjach odbywały się tańce. Podczas karnawału organizowano kuligi z pochodniami, podczas których jeżdżono od domu do domu. Przejażdżka z reguły kończyła się trwającym do białego rana balem.

Tradycją, szczególnie na wsiach, stały się też karnawałowe korowody przebierańców. W zależności od regionu w pochodzie szedł koń, koza, bocian czy kominiarz, a towarzyszyły im wesołe dźwięki ludowej muzyki. Przyjęcie takiej grupy w domu i ofiarowanie im datków było dobrą wróżbą na rozpoczynający się rok.

Chociaż karnawał trwał przez cały czas od 6 stycznia, to jednak kulminacją zabawy były ostatki, czyli tydzień poprzedzający Środę Popielcową. Ostatki rozpoczynał Tłusty Czwartek. W ten dzień na stołach królowały pączki i faworki - smaczny zwyczaj polskiego karnawału kultywujemy do dzisiejszego dnia. Jednak oprócz słodkości podawano też tłuste potrawy, których w nadchodzącym poście nie można było jeść.

Obecnie nie przywiązujemy już tak dużej wagi do dawnych tradycji karnawałowych. Oczywiście nadal karnawał w Polsce to nadal czas hucznych zabaw - jednak najczęściej podczas balów czy imprez w klubach.

Sprawdź jak w tym roku powinien wyglądać bal, zobacz: Bal karnawałowy

Zobacz także

Dodaj komentarz

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!